tesla semi
Tesla

Elektrický ťahač Tesla Semi má mať dojaz 320 až 480 km

Konateľ prepravnej spoločnosti Ryder System, Scott Perry, sa po rokovaniach s predstaviteľmi Tesly ohľadom elektrického ťahača Tesla Semi vyjadril, že jeho dojazd sa bude pohybovať medzi 320 do 480 km.    

Obrovská americká spoločnosť Ryder System, ktorá sa zaoberá logistickou a prepravou, má záujem o elektrické ťahače Tesla Semi. Z tohto dôvodu sa stretol jej konateľ Scott Perry so zástupcami Tesly, pričom tí mu údajne prezradili, že ich pripravovaný ťahač ponúkne dojazd medzi 320 až 480 km na jedno nabitie.

V porovnaní s dieselovými ťahačmi s viac ako 1 600 km dozajdom sa to môže zdať extrémne málo. Treba si však uvedomiť, že 30 % denných prepravných trás v rámci kamiónovej dopravy je dlhých 160 až 320 km. Takže elektrický ťahač s dojazdom 320 až 480 si určite nájde svoje uplatnenie.

TIP:Tesla sa chystá testovať svoj elektrický ťahač Semi a jeho špeciálneho Autopilota
tesla semi elektromotory
Tesla Semi – oficiálny teaser
 
Tesla sa podľa Reuters zameriava na najspodnejšiu hranicu diaľkových spojov, čo znamená, že v kabíne ťahača Semi nenájdeme lôžkovú časť. Perry dodal, že Tesla sa aspoň spočiatku neplánuje vydať cestou podpory pre dlhšie trasy.

Preprava bez posádky

Výhodou elektrického ťahača Tesla Semi má byť okrem nízkych prevádzkových a servisných nákladov, aj podpora autonómneho riadenia. Podľa najnovších informácií má byť vozidlo vybavené špecializovaným Autopilotom, ktorý bude podporovať aj tzv. platooning. Spoločnosť bude jeho vývoj smerovať tak, aby časom prebiehala kamiónová preprava bez ľudskej posádky. Tým by prepravné spoločnosti ušetrili množstvo nákladov, čím by sa znížila cena dopravy, a tým pádom aj cena prepravovaného tovaru.

Viac informácií o elektrickom ťahači Tesla Semi sa ale zrejme dozvieme pri jeho oficiálnom predstavení, ktoré prebehne už 28. septembra.

Zdroj: reuters.com cez insideevs.com, titulný render: Peisert Design

Už Vám nič neujde!
Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom