Model S

Nový rekord v dojazde Tesly Model S na jedno nabitie má hodnotu neuveriteľných 1 078 km

Zhruba pred 2 mesiacmi sme vás informovali o svetovom rekorde v dojazde elektromobilu Tesla Model S. Ten mal hodnotu 901,2 km a patril dvom nadšencom z Belgicka. Rekord je však už minulosťou, keďže talianskemu majiteľovi sa podarilo prejsť s Modelom S 100D na jedno nabitie neuveriteľných 1 078 km.

Tak ako v prípade bežných spaľovacích automobilov, aj v prípade elektromobilov platí, že ich spotreba záleží do značnej miery od spôsobu jazdy. A keď podriadite svoju jazdu čo najväčšej efektivite, výsledkom môže byť skutočne neuveriteľné predĺženie výrobcom udávaného dojazdu.

TIP:VIDEO | Superbike sa snažil na diaľnici pretekať s Teslou Model S P100D. Ako to dopadlo?

tesla model s dojazd rekord

Výsmech „papierovým“ hodnotám

Oficiálne hodnoty dojazdu Tesly Model S 100D sú 632 km podľa „optimistického“ európskeho cyklu NEDC, resp. 539 km podľa realistickejšej metodiky americkej agentúry pre životné prostredie – EPA. Nový svetový rekord tak mal presne 2-násobnú hodnotu“papierového“ dojazdu EPA – 1 078 km vs. 539 km.

TIP:Top 7 najefektívnejších elektromobilov sveta. Kde sa zaradí Tesla Model 3?
tesla model s dojazd rekord
Šťastný držiteľ rekordu so svojim tímom a vozidlom. Zdroj: Tesla Owners Italia

Vytvorenie takého rekordu však nie je žiadna hračka. Jeho držiteľ strávil vo svojom elektromobile dlhých 27 hodín, pričom jeho priemerná rýchlosť jazdy bola extrémne nudných 40 km/h. Priemerná spotreba energie klesla na 91 Wh na 1 km, tzn. 9,1 kWh/100 km, čo je v porovnaní so spotrebou, ktorú uvádza EPA – 24 kWh/100 km, takmer 3-násobne nižšia hodnota. Celková spotreba energie dosiahla hodnotu 98,4 kWh.

Rekordérovi pogratuloval aj samotný Elon Musk, ktorý rekord oficiálne validoval prostredníctvom príspevku na svojom Twitter konte.

Zdroj: insideevs.com, titulná fotografia: Tesla Owners Italia

Už Vám nič neujde!
Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom