Elektromobilita

Seabubbles uvádza nový plne elektrický vodný taxík | FOTO + VIDEO

Pôvodom francúzsky startup Seabubbles prináša novinku lákavú najmä pre mestá, ku ktorým je dobrá prístupnosť prostredníctvom vodnej plochy.

Služba vodných taxíkov bude spustená už čoskoro vo Švajčiarsku a testovanie nového produktu od Seabubbles prebiehalo posledné dni na Ženevskom jazere. Vývoj a prvotné testy zaujímavého plne elektrického modelu prebiehali už niekoľko rokov. Teraz sa elektrický hydrofoil dostane do reálnej prevádzky pre zákazníkov.

TIP:KOĽKO ELEKTROMOBILOV ČI HYBRIDOV SA PREDALO NA SLOVENSKU? (01-02/2018)

Seabubbles a vodné taxi

Vozidlo obsahuje pomerne futuristický dizajn, pripomína akési vznášadlo, ktoré obsahuje elektrický pohon a batérie. Vstavaný akumulátor má kapacitu 20 kWh a poháňa elektromotor s celkovým výkonom 10 kW. Zariadenie by tak malo vydržať aspoň hodinu premávania na jedno nabitie.

Tvorca projektu chce vozidlo používať ako vodný taxík pre mestá, ktoré sa nachádzajú v blízkosti riek a jazier, ako napríklad Paríž na rieke Seina. Konkrétne v Paríži však výrobca narazil na niektoré regulačné prekážky. Testovanie pokračovalo na spomínanom Ženevskom jazere, kde by sa vodná taxislužba mohla stať realitou už v najbližšom období. Opäť však platí, že je potrebné prekonať isté regulačné prekážky.

Keďže vozidlo pripomína svojou konštrukciou a pohybom vznášanie na vode, môže niektorým cestujúcim priniesť aj ľahkú nevoľnosť. Ide o podobnú problematiku ako v prípade „morskej choroby“ pri cestovaní loďou. Okrem toho, vozidlo obsahuje vlastný systém „Fly-by-fire.“ Ten môže pripomínať autopilota z lietadiel, ktorý umožňuje automatické vyrovnávanie plavidla. Zaujímavý koncept je rozhodne lákadlom aj na poli elektromobility a my budeme ďalší vývoj sledovať aj naďalej.

FOTOGALÉRIA

Zdroj: electrek.co