nissan imx concept nissan canto
Elektromobily

Elektromobily Nissan budú mať svoj vlastný charakteristický zvuk. Vypočujte si ho

Elektromobily od Nissanu budú vedieť spievať. Technológia Canto zabezpečí elektrickým vozidlám značky Nissan charakteristický zvukový prejav. A to najmä kvôli bezpečnosti chodcov.

O tom, že je zvuková kulisa automobilov dôležitá z hľadiska bezpečnosti, niet pochýb. Presvedčili sme sa o tom viackrát počas našich redakčných testov. Veď sa nám napríklad stalo, že pri prejazde sídliskom nám do cesty vbehla matka s dieťaťom v náručí, bez toho, aby sa pozrela na druhú stranu cesty.

„Začlenenie našich elektrických vozidiel do spoločnosti, je dôležitým prvkom iniciatívy Nissan Intelligent Mobility. V tomto procese zohráva dôležitú úlohu aj zvuk. Preto sme vyvinuli technológiu Canto, ktorá má zvýšiť bezpečnosť chodcov a zabezpečiť elektromobilom Nissan charakteristický zvuk – energický, sebaistý, autentický, vyjadrujúci našu pozíciu na trhu s elektromobilmi,“ hovorí Daniele Schillaci – výkonný viceprezident pre marketing a predaj elektrických vozidiel značky Nissan.

TIP:Nissan predstavil koncept plne elektrického a autonómneho crossoveru s názvom IMx

Spievanie do 20 alebo 30 km/h

Názov „Canto“ môžeme preložiť z latinčiny ako „spievam“. Technológia s týmto menom mení farbu a výšku reprodukovaného tónu v závislosti od toho, či vozidlo zrýchľuje, spomaľuje alebo cúva. K aktivácii zvukovej kulisy vozidla dochádza pri rýchlostiach 20 alebo 30 km/h, v závislosti od požiadaviek konkrétneho trhu. Zvuk má byť natoľko hlasný, aby bol jasne počuteľný, zároveň však nemá príliš rušiť chodcov, obyvateľstvo a pasažierov. Posúďte sami…

Zdroj: tlačová správa