nabijacie stanice pocet
Nabíjacie stanice

EÚ zadotuje výstavbu nabíjacích staníc na Slovensku

Európska únia vyčlenila zo svojho rozpočtu 2,7 miliardy eur na rozvoj dopravy v regióne. 153 miliónov by malo poputovať na slovenské projekty, pričom 3 z nich sú zamerané na výstavbu nabíjacích staníc pre elektromobily.

Európska komisia navrhla podporu pre celkovo 152 projektov v rámci celej EÚ. Na Slovensku nám môže zafinancovať skvalitnenie železničnej dopravy, plničky na skvapalnený zemný plyn a rozvoj nabíjacej infraštruktúry pre elektromobily.

V rámci 3 projektov sa môže vybudovať množstvo nabíjacích staníc rôzneho typu a výkonu. Od AC nabijaciek s výkonom 7,4 až 22 kW po DC rýchlonabíjačky do 350 kW.

TIP:Plán EÚ: Povinné budovanie nabíjacích staníc v nových a zrekonštruovaných budovách

nabijacie stanice eu nabijacie stanice dotacie19 miliónov eur sa s najväčšou pravdepodobnosťou ujde medzinárodnému projektu NEXT-E, ktorý spája spoločnosti ako BMW, Nissan, MOL či E.ON. Ich nabíjačky sa budú budovať v rámci existujúcej siete čerpacích staníc MOL. Do nej patrí napríklad aj Slovnaft.

Nové nabíjacie stanice by mali u nás vyrásť aj vďaka slovensko-poľkému projektu NCE-AdvancedEvNet. Projekt URBAN-E by mohol priniesť prepojenie Bratislavy s Ľubľanou a Záhrebom. Cesta elektromobilom do Chorvátska tak môže byť opäť o niečo jednoduchšia.

Všetky spomínané projekty sú v užšom výbere a čakajú už len na odobrenie Európskej komisie a členských štátov EÚ. Veríme teda, že už čoskoro sa dočkáme prvých „klepkaní po kameňoch“.

Zdroj: energia.sk, titulná fotografia: BMW