mercedes-amg project one
Hybridy

Mercedes-AMG Project ONE: Formula 1 na bežné cesty má 1006 koní a 4 elektromotory

Pri príležitosti 50. výročia spoločnosti AMG, ktorá je dnes už súčasťou Daimleru, bol predstavený vo Frankfurte hybridný hyperšport Mercedes-AMG Project ONE. Disponuje výkonom 1 006 koní, štyrmi elektromotormi a technikou z Formuly 1. 200 km/h dosiahne pod 6 sekúnd.

Mercedes-AMG Project ONE je ďalším dôkazom, že elektrifikovaný pohon sa udomácňuje aj v superšportových automobiloch. Veď 1,6 litrový 6-valec s priamym vstrekovaním prebraný priamo z Formuly 1 podporujú až štyri elektromotory. Jeden z nich, s výkonom 120 kW, je napojený priamo na kľukový hriadeľ spaľovacieho motora. Ďalšie dva, s rovnakým výkonom (2 x 120 kW), sú pripojené pomocou redukčnej prevodovky k predným kolesám, pričom ich krútiaci moment je vektorizovaný. Posledný (90 kW) poháňa turbodúchadlo a zabezpečuje elimináciu turbodiery.

TIP:Mercedes-Benz predstavil koncept kompaktného elektrického hatchbacku EQA

Celkový výkon pohonnej jednotky je 740 kW (1 006 k). Tá umožňuje vozidlu vyvinúť maximálnu rýchlosť viac ako 350 km/h a zrýchliť z 0 na 200 km/h pod 6 sekúnd.

„Mercedes-AMG Project ONE je prvá Formula 1, ktorá má povolenie jazdiť na bežných komunikáciach.“

TIP:Mercedes-Benz rozdáva príspevky na ekologické vozidlá, vrátane nízkoemisných dieselov, a to do výšky 7 400 €

mercedes-amg project one

Na elektrinu 25 km

Spaľovací motor sa nechá vytáčať až do 11 000 ot./min. Elektromotory na prednej náprave zas zvládajú 50 000 ot./min, pričom dnešných „štandardom“ je 20 000 ot./min. Až 80 % brzdnej energie, ktorú produkujú elektromotory na prednej náprave, môže byť využitých v rámci rekuperácie. Získaná energia sa ukladá do Li-Ion batérie, pričom tá zabezpečuje jazdu aj v čisto elektrickom režime. Elektrický dojazd špeciálu Mercedes-AMG Project ONE je 25 km.

A čo cena? 🙂

Napriek dôrazu na nízku hmotnosť „karbónového“ vozidla nájdeme v kabíne klimatizáciu, parkovaciu kameru či dokonca odkladacie priestory. Ak ste si však robili na Mercedes-AMG Project ONE zálusk, musíte si nechať zájsť chuť. Všetkých plánovaných 275 exemplárov je totiž už vypredaných. Nezabránila tomu ani astronomická cenovka 2,27 milióna eur.

TIP:Nadchádzajúca generácia Mercedesu CLS dostane nový hybridný motor od AMG

Zdroj: tlačová správa