lg chem tovaren na vyrobu baterii polsko
Batérie

Slovensko bude jediná krajina V4 bez Gigafactory. Najväčšia európska továreň na výrobu batérií vyrastie v Poľsku

Do Európy prichádza ďalšia významná investícia do oblasti elektromobility. V Poľsku totiž vyrastie najväčšia európska továreň na výrobu Li-Ion batérií do elektromobilov. Na „svedomí“ ju bude mať spoločnosť LG Chem, ktorá je jedným z popredných výrobcov tohto druhu akumulátorov. Ročne sa v nej vyrobí 100 000 Li-Ion batérií.

O tom, že batérie sú jednou z najdôležitejších súčastí elektromobilov niet pochýb. Predaje elektromobilov nedosahujú možno takú úroveň, ako by sme si želali. Jedným z dôvodov je aj neschopnosť výrobcov uspokojovať dopyt. V prípade elektromobilov Opel Ampera-e, Chevrolet Bolt a Hyundai Ioniq Electric je to spôsobené nedodatočnou produkčnou kapacitou dodávateľa batérií, ktorým je spoločnosť LG Chem. Vybudovanie novej továrne by tak malo pomôcť spoločnosti uspokojiť dopyt po je produktoch.

TIP:HE3DA: Česi vyvinuli unikátne Li-Ion batérie a stavajú vlastnú Gigafactory
lg chem tovaren na vyrobu baterii polsko
Budúca podoba továrne. Zdroj: LG Chem

Giga… investične aj produkčne

Továreň vyrastie v meste Vroclav, pričom jej výstavba zhltne cca 1,37 miliardy eur. Zamestná 2 500 ľudí a ročne vyprodukuje 100 000 batérií do elektromobilov. Aktuálne produkuje LG Chem batérie najmä s kapacitami 28 kWh a 60 kWh. Nadchádzajúca generácia elektromobilov však bude disponovať batériami o kapacite minimálne 40 kWh. Takže môžme túto továreň pomenovať ako „Gigafactory“, keďže celková ročná produkcia určite presiahne 1 GWh kapacity.

Súčasťou továrne bude aj výskumné a vývojové centrum, ktoré zamestná približne 400 odborníkov z oblasti automatizácie, elektrotechniky, chémie a IT. Spoločnosť LG Chem zatiaľ neprezradila konkrétnych odberateľov, vo všeobecnosti však hovorí o top automobilkách.

„Vyšehradská trojka“

Európa nedokáže aktuálne konkurovať ázijskému a americkému trhu v oblasti produkcie batérií do elektromobilov. To však môžu už čoskoro zmeniť naši susedia. Pred 4 mesiacmi dokončila v Maďarsku svoju továreň na Li-Ion batérie spoločnosť Samsung SDI. Česi začnú tento rok s výstavbou továrne na výrobu vlastných batérií HE3DA a k ním sa pripojí aj spomínané Poľsko. Významný výrobca rastie aj v Nemecku, v podobe spoločnosti Accumotive, ktorá patrí pod Daimler. Každá z tovární má ročne vyprodukovať batérie s celkovou kapacitou viac ako 1 GWh.

Zdroj: reuters.com, titulná fotografia: greencarreports.com