hyperloop one test 3
Eko-Tech Elektromobilita

V 3. fáze testovania systému Hyperloop boli stanovené nové rekordy

Spoločnosť Hyperloop One ako jedna z dvoch spoločností, ktorá vyvíja dopravný systém Hyperloop, uskutočnila už tretí test svojho systému. V rámci neho dosiahla prepravná kapsula doteraz najvyšší výkon a rýchlosť, pričom urazila aj najdlhšiu vzdialenosť. Inžinieri však majú pred sebou ešte obrovský kus práce.

Historický prvý test dopravného systému Hyperloop, ktorého otcom je Elon Musk, uskutočnila spoločnosť Hyperloop One 11. mája v Nevadskej púšti. Na otvorenej dráhe vtedy vyskúšala pohon na 680 kilogramových „saniach“. Tie zrýchlili z 0 na 60 mph (97 km/h) za 1,1 sekundy a na 100 metrov dlhej trati dosiahli maximálnu rýchlosť 186 km/h, pričom prekonali preťaženie 2,4 g.

Druhý test prebehol cca pred 3 týždňami. A to už v uzatvorenom nízkotlakom prostredí potrubia s dĺžkou 96 metrov. V týchto podmienkach dosiahli „sane“ výkon 891 konských síl a rýchlosť 110 km/h, pričom samotným pohon bol aktívny na prvých 30 metroch.

V rámci tretieho testu sa už skúšala prepravná kapsula – „POD“, s označením XP-1. Testovací tunel mal v tomto prípade dĺžku 437 metrov. Pohon kapsule bol aktívny na prvých 300 metroch, pričom tá dosiahla výkon 3 151 koní a maximálnu rýchlosť 309 km/h.

hyperloop one pod xp-1V kontexte toho, že kapsula z ľudskou posádkou bude ťažšia a má jazdiť rýchlosťou okolo 1 200 km/h, majú inžinieri z Hyperloop One pre sebou ešte veľa práce. Test však ukázal, že po principiálnej stránke funguje celý systém výborne a bude vyžadovať už „len“ trpezlivosť a nemalé investície.

Zdroj: tlačová správa