Elektromobilita

Čínske Baidu chce spustiť autonómne autobusy už tento rok. Neskôr sa pridá aj Japonsko

Známa čínska technologická spoločnosť Baidu aktuálne pracuje aj na poli elektromobility a vyvíja autonómne autobusy. Spustiť ich chce už tento rok.

Autonómne riadenie je pomerne kontroverznou témou v súčasnosti aj na poli elektromobility. Môžu za to niektoré, aj smrteľné autonehody, ktoré boli spôsobené práve počas vedenia vozidla v autonómnom režime. Napriek tomu, v oblasti autonómneho riadenia sa pohybuje aj známa čínska technologická spoločnosť Baidu. Tá vyrobila už sto kusov autonómnych elektrických autobusov, pričom na domácom čínskom trhu by ich chcela spustiť ešte v priebehu tohto roka.

TIP:ELEKTRICKÉ AUTOBUSY PRE MESTO | BUS SHOW NITRA 2018 TIP:TOYOTA ŠTARTUJE V JAPONSKU VÝROBU VODÍKOVÝCH AUTOBUSOV SORA. PRÍDU AJ DO EURÓPY?

Baidu a autonómne autobusy

Na konferencii Baidu Create 2018 spoločnosť uviedla práve tretiu verziu platformy Apollo. Tá je osadená do tela kompaktného elektrického autobusu Apolong. Malo by ísť o vozidlo menších rozmerov, ktoré dokáže prepraviť 14 pasažierov. Toto vozidlo ponúkne Level 4 po stránke autonómneho riadenia, čo znamená riadenie bez ľudského vodiča v špecifických podmienkach a geograficky ohraničených plochách. Platforma Apollo 3.0, ktorú autobus používa, umožní aj funkciu „valet parking.“ Vozidlo sa teda dokáže zaparkovať v prípade zastavenia napríklad pred hotelom alebo obchodným centrom.

Platforma Apollo má v súčasnosti už 116 partnerov. Medzi nimi sa nachádzajú aj známe automobilky ako Jaguar Land Rover, Hyundai, Honda či Ford. Neskôr v priebehu tohto roka by mohli byť autobusy spustené vo veľkých čínskych mestách ako Beijing, Shenzhen, Xiongan, Pingtan či Wuhan. V priebehu budúceho roka navštívia Tokio a ďalšie japonské mestá.

Zdroj: thenextweb.com, techcrunch.com