Elektromobilita

BMW uzavrelo rozsiahlu dohodu s čínskym CATL. Bude vyrábať batérie v Európe

Nemecká automobilka BMW uzavrela rozsiahlu dohodu s čínskou spoločnosťou CATL. Výsledkom bude výroba batérií už aj priamo v Európe.

Batériové články sú aktuálne nevyhnutnou a vyhľadávanou súčasťou v prípade aktuálnych elektromobilov. Svoje o tom vie aj automobilka BMW, ktorá teraz uzatvára dohodu s najväčším čínskym výrobcom batérií – spoločnosťou CATL. Táto dohoda umožní vybudovať čínskemu výrobcovi továreň na výrobu batérií priamo v Európe. V hre o konkrétne miesto je aj mesto Erfurt vo východnej časti Nemecka.

TIP:BMW I8 A I3 STARLIGHT EDITION BUDÚ VYDRAŽENÉ NA DOBROČINNÉ ÚČELY | FOTO
Elektrifikovaný model spoločnosti BMW sme si mohli naživo prezrieť aj na tohtoročnom bratislavskom Autosalóne.

BMW a CATL | Spolupráca

Spoločnosť CATL sa usiluje aj o obmedzenie znečistenia z „tradičných“ spaľovacích motorov a zvýšenie prítomnosti elektrifikovaných vozidiel na domácom čínskom trhu. Čínsky výrobca takisto tento mesiac debutoval na trhu v Shenzene s cieľom financovania svojej rozšírenej 24 GWh kapacity. So sídlom v meste Fujian predala spoločnosť za minulý rok 11,85 GWh lítiových batérií.

„Táto dohoda umožní najväčšiemu čínskemu výrobcovi lítiových batérií vybudovať továreň na výrobu článkov pre elektrické autá v Európe.“ – povedal hovorca BMW Glenn Schmidt.

Pôsobenie v Európe môže byť dôležité a výhodné aj pre iných výrobcov elektromobilov. Spoločnosť Daimler si minulý mesiac takisto zadala objednávku na batériové články od CATL určené pre elektrifikované vozidlá. Samotný čínsky výrobca však zatiaľ k udalosti nevypustil svoje oficiálne stanovisko.

Zdroj: reuters.com