Model 3

„Aero“ disky Tesly Model 3 predlžujú dojazd až o 10 %

V nedávnom článku sme vám ukázali, ako vyzerajú 18″ kolesá Tesly Model 3 bez aerodynamických krytov. Zamýšľali sme sa vtedy, aký majú reálny vplyv na dojazd. A odpoveď na túto otázku sme sa dozvedeli od inžiniera Tesly, ktorý je majiteľom Modelu 3. Prínos týchto krytov nie je vôbec zanedbateľný, veď podľa neho predlžujú dojazd až o 10 %.

18 palcové „Aero“ disky Tesly Model 3 bez aerodynamických krytov sa zdajú byť podstatne príťažlivejšie. Natíska sa preto otázka, aký je ich reálny prínos. Oplatí sa potlačiť „estetické cítenie“ na úkor praktickosti? Odpoveď na túto celkom podstatnú otázku nám dáva inžinier pracujúci v Tesle, ktorý je majiteľom Modelu 3 obutého do 18″ diskov s aerodynamickým krytmi. Za jej získanie vďačíme používateľovi TMC fóra s nickom 355rockit.

TIP:Aké sú názory novinárov, ktorí mali možnosť vyskúšať Teslu Model 3?

Ziska či strata až 50 km

Podľa neho má Tesla Model 3 s týmito krytmi až o 10 % väčší dojazd ako bez nich. Takže odstránením krytov stratí štandardná verzia z dojazdu cca 35 km a „Long Range“ verzia 50 km. Strata sa pravdepodobne najviac prejaví pri vyšších rýchlostiach, kedy je odpor vzduchu automobilu oveľa väčší a o efektivite pohonu rozhodujú aj zdanlivé detaily.

Aero disky mal aj Model S

Veď aj Tesla Model S sa kedysi ponúkala s aerodynamickými diskami, ktoré podľa oficiálnych vyjadrení Tesly dokázali zvýšiť dojazd modelu na diaľnici o 5 %. Takže riešením rozporu medzi estetickou a praktickou stránkou „Aero“ diskov by mohlo byť prispôsobenie použitia krytov typu plánovanej cesty. Na krátke každodenné dochádzanie za prácou môžeme jazdiť na estetickejších diskoch bez aerodynamických krytov a na víkendový dlhší výlet môžeme tieto kryty jednorázovo nahodiť, a tým napríklad ušetriť 1 povinné státie na nabíjacej stanici.

TIP:Oficiálne informácie a fotografie k bezkľúčovému vstupu do Tesly Model 3

Zdroj: electrek.co

Už Vám nič neujde!
Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom